טמפה (Tempeh) הוא מאכל מסורתי פופולרי באינדונזיה המיוצר מפולי סויה שלמים ומשמש כמקור בסיסי לחלבון. מקורו של הטמפה  באי ג'אווה לפני מאות שנים. הסברה היא שהטמפה "הומצא" במקרה על ידי פועלים בתעשיית הטופו ששמו לב להתפתחות הפטרייה על שאריות הייצור  והיה מי בניהם אמיץ דיו לטעום, והשאר היסטוריה…

בשונה מרוב המזון המותסס בעזרת בקטריות שונות, בטמפה משתמשים בנבגי פטריית ה Rhizopus Oligosporus . כתוצאה מכך נוצרת תבנית לבנה המתפשטת וגדלה סביב כל הפולים ומתקבל גוש של פולי סויה המכוסים  בשכבה חיצונית לבנה, הטמפה.

הטמפה הלא מפוסטר הוא חי, יש לו טעם וריח המזכירים שילוב פטרייתי – אגוזי.

אחסון וטיפול בטמפה

בקניית טמפה קפוא  יש לשים לב לתאריך התפוגה המופיע על האריזה. אין להפשיר ולהקפיא את הטמפה בשנית. מומלץ לצרוך את הטמפה עד יומיים מהפשרתו.

יש אנשים המרגישים טעם של מרירות קלה, על מנת לנטרל את המרירות מומלץ להפשיר באידוי למשך 10 דקות, באופן זה הטמפה גם יפשיר וגם טעם הלוואי יעלם. במידה ומכניסים את הטמפה למישרה, אין צורך באידוי לפני, הפשרה במקרר תספיק.

מאידך, יש לקוחות שמעדיפים להשאיר את הטמפה במקרר 24 שעות לאחר ההפשרה, וטוענים כי הטעם רק משתפר.

טמפה טרי ניתן לשמור במקרר כ-7 ימים מיום תאריך היצור. יחד עם זאת, על מנת להנות מטריותו ומהערכים התזונתיים האופטימליים, מומלץ לצרוך אותו כמה שיותר קרוב לתאריך היצור.  במהלך תקופה זו, ייתכנו שינויים במראה המוצר: הכיסוי הלבן עשוי להצהיב קלות או לקבל כתמים שחורים, זהו תהליך נורמלי ואכיל.  הסיבה לכך נעוצה שהטמפה שלנו הוא  מוצר חי, הפטריה תמשיך להבשיל. כתמים שחורים מופיעים כאשר נוצרים נבגים (התפרחת), והם בטוחים לאכילה!

במידה ולא מתכננים להשתמש בטמפה בפרק זמן זה, אפשר ורצוי להקפיא את הטמפה, תאריך התפוגה מופיע על  גבי האריזה. עם הקפאת הטמפה יחולו שינויים מינימליים במרקם.

היה והשתמשתם רק בחלק מהחבילה, יש להקפיד שהחלק הנותר יישאר אטום במקרר, שכן חמצן מגביר את התפתחות הפיטריה.

ערכים תזונתיים

לא רק שלטמפה יש תכולה ופרופיל חלבונים מדהים, זהו גם מזון עשיר במינרלים, ויטמינים וסיבים תזונתיים. בזכות הסיבים הכל כך חשובים לבריאות המעיים, יחד עם אחוז החלבונים הגבוה אנו מקבלים מנה משביעה ביותר שהיא מקור מעולה לחלבון צמחי.

מקור מצוין לחלבון –  מכיל פרופיל חלבונים מלא ומכיל את כל חומצות האמינו

מבחינת שומנים, הטמפה דל בשומן רווי, ללא שומן טרנס, וללא כולסטרול.

ללא גלוטן.

עשיר בסיבים.

מקור מצויין לברזל, מגנזיום וסידן.

פרוביוטי ופארה-ביוטי.

קישור ​לטבלת הערכים התזונתיים המלאה של הטמפה 

אופני הכנת הטמפה:

בזכות מרקמו הנקבובי, הטמפה סופג טעמים מעולה. שלא כמו הטופו, הוא אינו רווי במים, אלא בעל מרקם מוצק "בשרי" במידה. ולכן מומלץ למשתמשים במשרה, לקחת בחשבון  שהמשרה תיספג לכל עומק הטמפה ולא רק למעטפת החיצונית.  הטמפה יספוג את כל הטעם במהרה!


אידוי – באתרי האינטרנט השונים תמצאו שמומלץ לאדות את הטמפה לפני הבישול. לטמפה טרי שאינו מפוסטר אין לרוב טעם של מרירות ולכן אין צורך באידוי מקדים. אם בכל זאת החלטתם לאדות את הטמפה בגלל הטעם, או המתכון, אנו ממליצים לחתוך אותו תחילה ואז לאדותו למשך 10 דקות.

הקפצה – להלהיט תחילה כמות קטנה של שמן במחבת ורק אז להוסיף את קוביות או רצועות הטמפה. עד דקה מכל צד. כיוון שהטמפה סופג בקלות, גם שמן, מומלץ להשתמש במעט שמן.

הקפצת הטמפה בזמן קצר מאפשר לשמור על הערך הפרוביוטי של הטמפה.

בישול – בישול הטמפה אינו מיועד "להכין" אותו כמו בשר או דג, אלא בעיקר לאפשר לטמפה לספוג טעמים. אפשר לפרוס, לקצוץ, לגרד. להוסיף את הטמפה כמעט לכל מנה על מנת להעשיר אותה בחלבון וטעם.

בגדול, כל המתכונים שאתם עושים עם טופו אפשר לעשות עם טמפה ויותר. הוא מתקבל טוב בטיגון, צליה, אפיה. ואפילו רק להקפיצו קלות ולשלבו בסלט. בקיצור, כיד הדמיון הטובה….

חשוב לדעת: לא מומלץ להכינו במיקרו.